Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22 Rzeszów: 0048 17 784 48 01

kolorowy budynek w nocy

Język niderlandzki to specyficzny twór, o którym jako Polacy zazwyczaj nie wiemy wiele. Pora to zmienić. Dzisiaj poznamy kilka ciekawostek i faktów na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Połączeniem jakich języków jest niderlandzki?

W polskim językoznawstwie przyjęło się stosować termin język niderlandzki na określenie holenderskiego + flamandzkiego. Między Holandią i Belgią zostało podpisane porozumienie językowe (unia), ale nadal znacząco różnią się między sobą.

Pochodzenie języka

Wielu z nas intuicyjnie kojarzy język niderlandzki z językiem niemieckim (grupa germańska), ale nie wszyscy wiedzą, że jest zaliczany do języków dolnoniemieckich.

Ilu ludzi posługuje się niderlandzkim?

Szacuje się, że około 23 miliony. Mało? Okazuje się, że to więcej niż wszyscy użytkownicy języków północnogermańskich razem wzięci ( Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia).

Co to jest afrikaans?

Niegdyś uznawany za dialekt holenderskiego, dzisiaj w pełni autonomiczny język. Jego początki sięgają XVII wieku Kampania Wschodnioindyjska zaczęła intensywnie kolonizować tereny dzisiejszego RPA. Właśnie tak, na styku kultur holenderskich, portugalskich, malajskich i hotentockiej, powstał język, który w 90% korzysta ze słownictwa holenderskiego.   

Kiedy powstał pierwszy tekst w języku niderlandzkim?

Chociaż język niderlandzki zaczął się kształtować i wyodrębniać w VIII wieku, pierwszy znany nam tekst datuje się na XII.

Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Was do samodzielnego studiowania i odkrywania fascynującego niderlandzkiego. Do przeczytania!