Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22 Rzeszów: 0048 17 784 48 01

Holandia mimo niewielkiej powierzchni jest jednym z lepiej rozwiniętych gospodarczo krajów Europy. W ciągu minionej dekady przeprowadziło się tam około 250 tysięcy Polaków, których przyciągnęły wysokie zarobki i wiele ciekawych ofert pracy, nie tylko sezonowej, ale również dla pracowników wykwalifikowanych.

 Kraj podzielony jest na dwanaście prowincji oraz trzy karaibskie gminy specjalne. Holandia ma swoje terytoria również poza granicami Europy, na obszarze Małych Antyli, są to Aruba, Curacao i Sint Maarten. Ze względu na swoją niewielką powierzchnię Holandia jest gęsto zaludniona. Na każdy kilometr kwadratowy przypada tam 410 osób.

Podział administracyjny Holandii

holandia podział administracyjny

Największą część Holandii zajmuje prowincja Geldria ze stolicą w Arnhern, najmniejszą zaś Ultrecht. Podział administracyjny państwa obejmuje w sumie 12 prowincji, które z kolei dzielą się na 380 gmin. Konstytucyjna stolica kraju, Amsterdam, znajduje się w granicach prowincji Holandia Północna, szóstej co do wielkości.

Siedziba rządu oraz rodziny królewskiej kraju mieści się w Hadze, stolicy prowincji Holandia Południowa, która ma największą gęstość zaludnienia. Prawie ¼ Holandii znajduje się poniżej poziomu morza. Największą depresją objęty jest obszar prowincji Zelandia, na której terenie mieści się delta trzech rzek: Renu, Mozy i Skaldy.

Święta państwowe w Holandii

W Holandii mamy do czynienia jedynie z dwoma świętami państwowymi. Koningsdag (Dzień Króla), obchodzony jest od 2014 roku, (wcześniej, za panowania Beatrix obchodzono Dzień Królowej). Święto przypada 27 kwietnia, kiedy to na ulicach miast odbywa się karnawał, a mieszkańcy ubierają się w pomarańczowe stroje.

Kolejne święto państwowe w Holandii związane jest z zakończeniem drugiej wojny światowej. Świętowanie zaczyna się wieczorem, 4 maja, kiedy to upamiętniani są Polegli. Natomiast 5 maja obchodzony jest Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag), jest to rocznica podpisania przez Niemców aktu kapitulacji w miejscowości Wageningen.

Demografia

Obecnie liczba ludności w Holandii wynosi ponad 17 milionów, co ze względu na niewielką powierzchnię kraju sprawia, że zajmuje on 24 miejsce na świecie pod kątem gęstości zaludnienia. Demografia Holandii, ze względu na otwartość na inne kultury, jest zróżnicowana. Jednak nadal 80% społeczeństwa stanowią rodowici Holendrzy.

Prawie 9% ludności kraju stanowią osoby pochodzenia europejskiego, głównie są to Polacy, Niemcy, Belgowie i Brytyjczycy. Turcy i Marokańczycy, którzy napływali do Holandii do pracy w latach 60. i 70. stanowią kolejno 2,2% i 1,9% populacji. 6,3% ludności to pozostałe grupy etniczne, m.in. azylanci z Iranu, Iraku czy Tajlandii.

Miasta w Holandi

W Holandii cztery największe miasta, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam i Haga, tworzą aglomerację o nazwie Randstad. Obecnie na tym terenie mieszka ponad 40% ludności całej Holandii. Amsterdam jest najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym w kraju, natomiast Haga pełni funkcję stolicy administracyjnej.