Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22

Mimo, że praca na zachodzie nie przynosi już tak spektakularnych zysków jak dwie dekady temu, wciąż jest to bardzo rentowne zajęcie. Świadczy o tym choćby fakt, że jeszcze w ubiegłym roku mówiło się w Holandii o nowej fali polskich imigrantów. Od 1 stycznia 2018 r. najniższa ustawowa płaca minimalna w Holandii wzrosła o 0.8 proc. i dla osób powyżej 22 r.ż. wynosi 1578 euro miesięcznie. Przy aktualnym kursie euro daje to wynagrodzenie powyżej 6700 zł. Ile wynoszą zarobki w Holandii? Czy warto szukać pracy w Niderlandach?

Praca sezonowa w Holandii

Pracownica holenderskiej kwiaciarni

Paradoksalnie Holendrzy nie poszukują pracowników o bardzo wysokich kwalifikacjach. Z reguły chodzi o kadrę sprawną, solidną i pracowitą. Popyt na pracowników najbardziej zauważalny jest w tzw. sezonach. Praca sezonowa w Holandii to nie tylko wakacyjne zbiory owoców. Oczywiście z uwagi na fakt, że sadownictwo i ogrodnictwo są dominującymi zajęciami sezonowymi, ofert pracy w tych branżach jest bardzo wiele i latem pracę zdobędzie tu właściwie każdy. Okazuje się jednak, że sezonowo można dorobić zarówno w wakacje, jak i w okolicach świąt. W okresie tym wszystkie gałęzie przemysłu pracują na najwyższych obrotach. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają wówczas sprzede wszystkim wszelkie centra logistyczne. Święta to również gorący okres urlopowy, dlatego warto zdecydować się na prace właśnie w miesiącach na przełomie roku.

Praca ze znajomością języków

ludzie w pracy kreatywnej, dyskutują

Mimo, że w sezonie najbardziej poszukiwani są pracownicy fizyczni, bez szczególnych kwalifikacji, Holandia nie zawiedzie również specjalistów. Legendarna wiedza specjalistyczna Polaków doceniana jest bowiem nie tylko w Niderlandach. Niestety, piętą achillesową wielu naszych rodaków jest komunikacja. Tymczasem wysoka sprawność językowa otwiera niejedne drzwi do kariery. Początkowo bariery językowe mogą być trudne do pokonania, należy jednak pamiętać, że proces ten naturalnie mija. Znajomość języka niderlandzkiego to nierzadko przepustka do pracy w prężnie działających przedsiębiorstwach, jednak osobom, którym niderlandzki wydaje się zbyt surowy, pomoże płynny angielski. Językiem angielskim posługuje się znaczna część Holendrów. Jest on również, bardzo często, oficjalnym językiem urzędowym korporacji i wielkich koncernów.

Pensja zależy od branży

Praca fizyczna jest rozmaicie opłacana, w zależności od branży. Atrakcyjne, z punktu widzenia Polaków zarobki, Holandia oferuje nie tylko specjalistom, ale i pracownikom fizycznym. Tradycyjnie, najlepiej w zestawieniu wypada sektor budowlany, często przyciągający naszych rodaków. Najniższe stawki godzinowe z reguły obowiązują w ogrodnictwie. Najbardziej miarodajne dane pochodzą z portalu wynagrodzenia.pl, który dwa lata temu przygotował zestawienie stawek godzinowych w Holandii. Czym charakteryzują się poszczególne branże?

Praca w rolnictwie

I tak w rolnictwie średnią oferowaną stawką było 9 euro, przy zapewnionym zakwaterowaniu oraz z wyżywieniem. Najlepiej opłacanym zajęciem w rolnictwie była pielęgnacja roślin, najsłabiej – zbieranie pieczarek. Pośrodku umiejscowiły się takie zajęcia jak: ogrodnik, sadzenie sadzonek oraz zbieranie owoców. Największa część Polaków podejmuje się pracy w szklarniach, gdzie głównymi obowiązkami są czynności związane z pielęgnacją roślin, m.in. podlewanie, przycinanie, nawożenie itd. Pracodawcy często oferują tanie lub darmowe noclegi i ubezpieczenia. Obowiązująca dziś stawka waha się między 9 a 10 euro za godzinę.

Praca w przemyśle

Branża przemysłowa uwzględniła w zestawieniu takie zawody jak: brygadzista, pracownik linii produkcyjnej, konserwator maszyn, magazynier oraz operator wózka widłowego. Pracownicy tych zawodów mogli liczyć na stawkę godzinową między 8,5 a 10 euro. Największy odsetek Polaków pracuje jednak przy liniach produkcyjnych. Szeregowy pracownik może tu liczyć na 9 euro za godzinę, brygadzista – 9,7. Konserwatorzy maszyn otrzymują około 9,3 euro. Najgorzej prezentują się zarobki osób pracujących w logistyce. Tzw. pakowacz otrzymuje stawkę godzinową równą 8,67 euro, magazynier zaś 7,21 euro. Kierujący wózkami widłowymi, a zatem posiadający uprawnienia, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 8,70 – 10 euro, w zależności od regionu.

Praca w budownictwie

Relatywnie najlepiej opłacaną branżą okazało się budownictwo, w którym wynagrodzenie godzinowe wynosiło między 10 a 13 euro. Polacy znani ze swoich umiejętności budowlanych są nie tylko poszukiwanymi, ale i cenionymi pracownikami. Najwyższą stawkę godzinową uzyskują glazurnicy oraz murarze – przeciętnie jest to około 13 euro na godzinę. Elektryk może liczyć na stawkę między 11 a 12 euro, natomiast malarz oscyluje wokół najniższego progu 10 euro.

Praca w opiece nad dziećmi

Od lat zajęcie to cieszy się dużą popularnością. Zwykle oferowany etat łączy się z zakwaterowaniem oraz wyżywieniem, zatem relatywnie niemałe koszty „życia” w tym przypadku pokrywają pracodawcy. Można zatem założyć, że lwią część uzyskanego zarobku pracownik oszczędza. Stawki za opiekę nad dziećmi prezentują się bardzo różnorodnie, w zależności od oferowanych warunków, ilości dzieci oraz kwalifikacji i wieku. Niania powinna znać język niderlandzki bądź angielski, przynajmniej w stopniu komunikatywnym. Wynagrodzenie waha się w granicach 600 – 700 euro miesięcznie lub około 7 euro za godzinę. Nierzadko pracodawcy oferują również odpowiednik niewysokiej diety pracowniczej, dodatki świąteczne oraz różnorodne bonusy (np. możliwość korzystania z kart fitness itp.).

Praca fizyczna

Pod tym pojęciem kryje się bardzo wiele zajęć, które nie zamykają się w tradycyjnej klasyfikacji branżowej. Do najpopularniejszych należą: wykładanie towarów na półki sklepowe, sortowanie śmieci, załadunki i wyładunki w firmach transportowych oraz w sklepach, montowanie elementów konstrukcyjnych przy produkcji, sortowanie skrzynek, przebieranie owoców, porządkowanie paczek itd. Czy praca fizyczna w Holandii jest rentowna? Czy się opłaca? Tak, jeśli wziąć pod uwagę, że do jej wykonywania praktycznie nie wymaga się znajomości języka niderlandzkiego ani angielskiego. Stawka godzinowa waha się między 7 a nawet 10 euro. Za pracę fizyczną zwykle obowiązuje jednak pensja minimalna – Holandia ustala ją w oparciu o kryterium wiekowe.

Wynagrodzenie zależne od wieku

Holandia zarobki i pracę dostosowuje do wielu pracownika. Oznacza to, że legalne zatrudnienie może tam podjąć nawet 15-latek. Stawki wiekowe Holandia ustaliła w oparciu o następujący wskaźnik:

Wiek Pensja miesięczna Tygodniówka Dniówka
22 lata i starszy € 1.594,20 € 367,90 € 73,58
21 lat € 1.355,05 € 312,70 € 62,54
20 lat € 1.115,95 € 257,55 € 51,51
19 lat € 876,80 € 202,35 € 40,47
18 lat € 757,25 € 174,75 € 34,95
17 lat € 629,70 € 145,30 € 29,06
16 lat € 550,00 € 126,95 € 25,39
15 lat € 478,25 € 110,35 € 22,07

Od 1 lipca 2018 r. ustawowa płaca minimalna brutto dla osoby, która ukończyła 22 lata, wynosi 1594,20 euro miesięcznie, co przy średnim kursie euro, ok. 4,20 zł, daje prawie 6700 zł. Kolejne zmiany w tym zakresie nastąpią prawdopodobnie w styczniu 2019.

Podstawową matrycę płac reguluje więc stawka wiekowa, Holandia wprowadziła jednak również rozdzielne stawki w zależności od długości trwania tygodnia pracy. Stawki brutto prezentują się następująco:

Liczba godzin w tyg. 22 lat i więcej 21 lat 20 lat 19 lat
36 godz. € 10,22 € 8,69 € 7,16 € 5,63
38 godz. € 9,69 € 8,23 € 6,78 € 5,33
40 godz. € 9,20 € 7,82 € 6,44 € 5,06

Paradoksalnie, im krótszy tydzień pracy, tym lepsza płaca.

Praca sezonowa z Work Today

banner work today online

Osoby, które myślą o wyjeździe do Pracy w Holandii, jednak obawiają się formalności, trudności komunikacyjnych, bądź zwyczajnie nie mają rozeznania i obycia na gruncie zawodowym, mogą, a nawet powinny skorzystać z pomocy agencji pracy. Korzyści wynikających z takiego rozwiązania jest co najmniej kilka. Po pierwsze, wiele formalności, których należy dopełnić przed podjęciem pracy w Holandii, spadnie na barki agencji pracy. Po drugie, w przypadku trudności lub komplikacji w danym miejscu pracy, agencja może zaproponować zbliżone lub alternatywne zatrudnienie u innego pracodawcy. Po trzecie i najważniejsze, głównym zadaniem agencji pracy jest kojarzenie pracownika i pracodawcy. Możliwość, że po przyjeździe pracownik zostanie oszukany i zdany tylko na siebie, jest całkowicie wykluczona. Kluczowym problemem, szczególnie w przypadku pracy sezonowej, jest sprawne dostosowanie oczekiwań pracownika i pracodawcy. Agencja Work Today kładzie szczególny nacisk na dostosowanie faktycznych oczekiwań i umiejętności pracowników z oferowanymi stanowiskami pracy. Jest to nie tylko bezpieczny i pewny sposób na zdobycie dodatkowych środków finansowych, ale również zdobycia doświadczenia i praktycznego kontaktu z językiem.


UWAGA!

W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny z naszym zespołem rekruterów:

👉 Basia: +48 509-541-638;
👉 Ada: +48 503-980-926;
👉 Sabina: +48 500-260-015;
👉 Wiola: +48 509-124-809.

Można telefonować również na numer naszego biura w Opolu, które działa stacjonarnie. Telefon: 00 48 77 541 70 22.

Za utrudnienia przepraszamy!