Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22 Rzeszów: 0048 17 784 48 01

Polacy już od ponad dekady regularnie wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej w celach zarobkowych. Nic w tym dziwnego, w Holandii można liczyć na bardzo atrakcyjne stawki godzinowe, praktycznie nieosiągalne u polskich pracodawców. Jednak aby zarabiać w tym kraju trzeba również wynajmować tam mieszkanie.

Koszty życia w Holandii przedstawiają się zupełnie inaczej niż w Polsce. Dlatego przed podjęciem pracy zarobkowej w tym kraju warto dowiedzieć się, z jakimi opłatami trzeba nam będzie się mierzyć każdego miesiąca. Nie dotyczy to tylko wydatków poniesionych na jedzenie czy zakwaterowanie, ale również rozrywkę.

Ile kosztuje jedzenie w Holandii

Życie w Holandii

Ceny żywności w Holandii są nieco wyższe niż w przypadku Polski. Przykładowo, za bochenek chleba zapłacimy średnio 1,20 Euro (5,60 zł). Litr mleka natomiast to wydatek rzędu 1 Euro, tyle samo kosztuje kostka masła, pół kilo pomidorów oraz kilogram cukru. Z kolei za 10 jajek czy kilogram jabłek zapłacimy około 2 Euro.

Na początku pobytu w Holandii najlepiej robić zakupy w dyskontach, tam żywność oraz pozostałe produkty codziennego użytku są średnio o kilka procent tańsze. W większych miastach w kraju nie brakuje również sklepów, w których dostępne są produkty sprowadzane z prosto z Polski. Jednak tam jedzenie będzie stosunkowo drogie.

Jakie są stawki wynajmu mieszkania?

Każdego miesiąca największą część wypłaty będziemy musieli przeznaczyć na wynajem mieszkania. W zależności od miejsca pobytu, ceny mogą się znacznie różnić. Najdroższy będzie oczywiście Amsterdam, w którym opłata miesięczna za pokój wyniesie około 400 Euro, a za kawalerkę zapłacimy od 900 do nawet 1300 Euro.

W miejscowościach takich jak Eindhoven, Haga czy Rotterdam koszt będzie nieco niższy. W przypadku pokoju miesięczna opłata wyniesie około 200-300 Euro, a kawalerki 600-900. Szukając mieszkania warto wybrać takie z możliwością meldunku, który znacznie ułatwia życie w Holandii. Często też agencje pracy opłacają zakwaterowanie.

Koszty transportu i rozrywki

Najpopularniejszym środkiem transportu w Holandii jest rower, za wynajem zapłacimy ok. 2 Euro/1h. Jednak w okresie jesienno-zimowym pogoda sprzyja raczej podróżom transportem miejskim. Pojedynczy bilet normalny w większym mieście kosztuje około 3 Euro. Z kolei ceny paliw wynoszą w przybliżeniu 1,7 Euro za litr.

 Również rozrywka w Holandii będzie nas kosztować więcej niż w Polsce. Wyjście do kina wiąże się z wydatkiem rzędu 10 Euro za osobę, do teatru natomiast aż 30 Euro. Osoby ceniące sobie nocne życie za bilet wstępu do klubu zapłacą około 15 Euro. Do tego dochodzi opłata za alkohol, kufel piwa kupionego na barze kosztuje 5 Euro.

Stawki podatku

Podatki w Holandii podzielone są na trzy kategorie, jednak polskich imigrantów przeważnie dotyczy kategoria box1. W kraju tulipanów obowiązuje podatek progresywny – im więcej zarabiamy tym większą stawkę płacimy. Osoby, które w ciągu roku zarobiły mniej niż 20 tysięcy Euro, zapłacą od tej kwoty 36,55% podatku.