Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22 Rzeszów: 0048 17 784 48 01

Jak w każdym cywilizowanym kraju, tak również w Holandii obowiązuje minimalna stawka wynagrodzenia dla pracownika. Dla osób decydujących się na wyjazd do Niderlandów jest to o tyle korzystne, że również w przypadku pracowników sezonowych, stawka godzinowa nie może być niższa, niż ta wypłacana Holendrom czy osobom na stałe przebywającym w Niderlandach.

Pracownica holenderskiej kwiaciarni
fot. Pixabay

Wysokość stawek minimalnych w Holandii ustalana jest dwa razy do roku – 1. stycznia oraz 1. lipca. Na ten moment kwota minimalna brutto, przysługująca za godzinę pracy, wynosi około 9 euro. Warto jednak pamiętać, że ta wartość może zmienić się, jeżeli pracownik jest małoletni.

Co oznacza „małoletni”? Na chwilę obecną w Holandii obowiązuje tak zwana „wiekówka”, czyli płaca minimalna stosowana w przypadku osób poniżej 22. roku życia. Niestety, wiekówka nie działa na korzyść młodego pracownika, ponieważ im mniej mamy lat, tym niższa będzie nasza stawka godzinowa.

Zanim jednak osoby poniżej 22 roku życia zniechęcą się do wyjazdu, warto zauważyć, że wiekówka może, ale nie musi mieć zastosowania w przypadku tego rodzaju pracowników. Lepiej jednak wiedzieć o jej istnieniu oraz zapoznać się ze stawkami, dzięki czemu będziemy mogli zdecydować, czy ewentualny niższy zarobek, który i tak jest kilkukrotnie wyższy, niż w Polsce, wciąż będzie się nam opłacał.

Płaca minimalna a wiek pracownika

W Holandii, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, pracę możemy podjąć już po ukończeniu 15 roku życia. Jednak w tym wieku zajęcie zarobkowe będzie miało bardziej charakter dorobienia sobie do kieszonkowego. Ponieważ, według aktualnych ustaleń, minimalne wynagrodzenie godzinowe dla osoby,

która ukończyła 15. rok życia, wynosi niecałe 3 euro brutto za godzinę. Wynagrodzenie to rośnie proporcjonalnie do wieku pracownika, przy czym pamiętajmy również, że podane przez nas wartości to płaca minimalna, co oznacza, że stawka godzinowa może być znacznie wyższa.

Stawki za godzine

Stawki godzinowe w Holandii prezentują się bardzo różnie i mogą być uzależnione nie tylko od wieku pracownika, ale również od wymiaru czasu pracy. Dlatego w tym artykule, dla uproszczenia, podamy stawki dla standardowego, czterdziestogodzinnego tygodnia pracy.

Jak wspomnieliśmy na początku, stawka minimalna dla osoby, która ukończyła 22. rok życia, wynosi około 9 euro (dokładnie 9,11 euro). dwudziestojednolatek zarobi 7,74 euro, dwudziestolatek – 6,38, dziewiętnastolatek 5,01 euro. Następnie stawki maleją o około 70 eurocentów. Najbardziej poszkodowani są piętnastolatkowie, którzy zarobią jedynie 2,74 euro.

Taka sytuacja spotyka się oczywiście z niezadowoleniem pracowników oraz oskarżeniami o dyskryminację ze względu na wiek, dlatego istnieją spore szanse, że znienawidzona „wiekówka”, może niedługo ulec zmianie. Zwłaszcza, że jeszcze do niedawna niższe stawki obowiązywały już w przypadku pracowników poniżej 23. roku życia.


UWAGA!

Z uwagi na stan epidemii w naszym kraju informujemy, że nasze biuro w Rzeszowie będzie nieczynne od 26 marca 2020 roku do odwołania.
W razie potrzeby prosimy o kontakt telefoniczny z naszym zespołem rekruterów:

👉 Basia: +48 509-541-638;
👉 Ada: +48 503-980-926;
👉 Sabina: +48 500-260-015;
👉 Wiola: +48 509-124-809.

Można telefonować również na numer naszego biura w Opolu, które nadal działa stacjonarnie. Telefon: 00 48 77 541 70 22.

Za utrudnienia przepraszamy!