Bukareszt: 0040 756 791 644 Opole: 0048 77 541 70 22 Rzeszów: 0048 17 784 48 01

System opieki zdrowotnej w Holandii uznawany jest za jeden z najlepszych w całej Unii Europejskiej. Jest w tym duża zasługa konkurencyjności pakietów ubezpieczeniowych, a także pragmatycznego podejścia lekarzy do chorych. Każda osoba płacąca podatki musi wykupić ubezpieczenie, które wynosi średnio 90 Euro miesięcznie. 

To pacjent sam wybiera firmę, w której wykupi polisę, agencje prześcigają się z ciekawymi ofertami, dlatego warto poświęcić nieco czasu na poszukiwania. Kolejki w przychodniach są stosunkowo krótkie, bowiem mniej poważne przypadki konsultowane są telefonicznie. Lekarze rzadziej też przepisują terapie antybiotykowe niż w Polsce.

Czy można korzystać z opieki zdrowotnej za darmo?

służba zdrowia w holandii

Ceny pakietów ubezpieczeniowych wydają się Polakom nieco wysokie, jednak są jak najbardziej adekwatne do tamtejszych zarobków. Służba zdrowia działa na nieco innych zasadach niż w Polsce, jest bowiem całkowicie sprywatyzowana. Jednak w przeciwieństwie do USA, państwo kontroluje wysokość stawek i jakość świadczeń.

Dużym zaskoczeniem dla Polaków jest również to, że Holandia w całości refunduje wszystkie leki, również te wydawane bez recepty. Jednak samo ubezpieczenie jest stosunkowo drogie, bowiem oprócz podstawowej składki miesięcznej, należy opłacić jeszcze eigen risico (ryzyko własne). Minimalna stawka to 160 Euro.

W niektórych przypadkach opieka zdrowotna w Holandii jest darmowa. Dotyczy to przede wszystkim osób, które nie ukończyły 18 roku życia. Jednak również osoby którym przysługują darmowe świadczenia muszą się zarejestrować. Dokonują tego w ich imieniu rodzice, którzy opłacają własne składki ubezpieczeniowe.

 Istnieje też możliwość otrzymania dofinansowania do ubezpieczenia zdrowotnego. Kwota, o którą można się ubiegać uzależniona jest od uzyskiwanych dochodów, jednak otrzymamy nie więcej niż 64 Euro miesięcznie. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie, wszelkie formalności z tym związane zajmują kilka tygodni.

Co zrobić aby korzystać z pomocy lekarza?

Osoby, którym jest potrzebna pomoc zdrowotna w Holandii, po opłaceniu składki ubezpieczeniowej muszą zarejestrować się w przychodni. Najlepiej wybrać placówkę bliską zamieszkania, bowiem tylko w niej będziemy obsługiwani. Podobnie w aptece należy się zarejestrować, większość przychodni dysponuje własnymi punktami.

Holandia znana jest z lekarzy o pragmatycznym podejściu do pacjenta. W przypadku przeziębienia czy lekkiej grypy raczej nie zostaniemy przyjęci przez specjalistę. Udzieli on nam porady telefonicznej, w przypadku braku poprawy na drugi dzień zostaniemy przebadani. Dzięki takiemu systemowi kolejki do lekarzy są bardzo krótkie.

Aby móc odwiedzić specjalistę, np. laryngologa, pierw musimy udać się do lekarza domowego, który sam określi, czy istnieje taka potrzeba. Internista przyjmuje pacjentów właściwie od ręki, rzadko kiedy istnieje konieczność wcześniejszej rejestracji. Przychodnie rodzinne są bowiem bardzo duże i nowoczesne.